Čo možno neviete, o detských nohách
Len občas je lavá a pravá noha rovnako dlhá, a prekvapivo je rozdiel v dĺžke dosť výrazný, až do 5 mm.
Večer sú nohy oveľa väčšie než ráno. Majú asi o 5% viac objemu, sú asi o 3mm dlhšie a zhruba 10mm širšie, a preto je vhodné skúšať obuv až v druhej polovici dňa. V polohe stojacej sú nohy dlhšie, ako v polohe ležiacej a sediacej. Podľa váhy tela odpovedá rozdiel asi 3-6 mm, teda nohy odporúčame merať zásadne v polohe stojacej. Pri pohybe je kvôli veľkej záťaži noha o niečo dlhšia a zároveň sa prst nohy posunie každým krokom o kúsok dopredu,a preto je ideálna obuv minimálne o 8 až 12mm dlhšia, než noha.
Deformovanie nôh vzniká predovšetkým nosením obuvi, ktorá dobre “nesadne”, a teda je buď príliš krátka, príliš úzka, alebo špicatá. Na druhej strane aj príliš široká obuv, kde noha kĺže ku špici, spôsobuje vážne poškodenia nôh. Ďalšími rizikovými faktormi sú: preťažovaním nôh neprimerane dlhou chôdzou a státím, nadmerná telesná hmotnosť, nedostatok pohybu a chôdze naboso po tvrdých a rovných podlahách.
Ak teda prichádza zhruba 98% detí na svet so zdravými nohami, potom nestojí nič v ceste, aby tomu tak mohlo byť i v dospelosti. V dospelosti pritom trpí 40% ľudí problémami nôh, z toho asi 12% prípadov musí byť dokonca operatívne liečených. Alarmujúcim zistením je skutočnosť, že približne jedna tretina prvákov prichádza do školy s nohami rôzne poškodenými v dôsledku nosenia nesprávnej obuvi.
Spoločnosť Obutex Vám doporučí presné postupy ako rozpoznať pri nákupe zdravotne nezávadnú obuv od obuvi, ktorá môže poškodiť zdravý vývin nôh Vášho dieťaťa.
Zodpovednosť leží teda na Vás, na rodičoch. Detské nohy potrebujú veľa rokov, kým je ich vývoj dokončený a než sú ich kosti, svaly, tkanivo stabilné, a preto pohyblivé. Dôsledná starostlivosť počas prvých rokov vývinu, prinesie len a len radosť v ďalších rokoch života. Pre všetkých z nás znamená chodenie, behanie a skákanie ako niečo samozrejmé, pritom vychádzame z toho, že naše chodidlá proste „fungujú“.
Ako často by sa mala prekontrolovať dĺžka obuvi?
Noha dieťaťa veľmi rýchlo rastie, mení sa v dĺžke, šírke i v proporciách. Noha malého dieťaťa rastie v priemere 15 až 18 mm za rok, u starších detí 8 až 12 mm. To znamená, že vo veku 2-3 rokov potrebujú deti 2 až 3 veľkosti obuvi za rok, v predškolskom veku 2 veľkosti obuvi a v školskom veku 2 až 3 veľkosti obuvi ročne.
Vek (roky) => Doporučené kontrolovania
1-3 => každé tri mesiace
3-6 => každé štyri mesiace
6-10 => každých pät mesiacov
Ako zvoliť správnu veľkosť detskej obuvi ?
Najdôležitejšie zásady, ktoré treba bezpodmienečne dodržiavať pri výbere detských topánok, možno zhrnúť do nasledovného “desatora detského obúvania”:
1. Starostlivosť odborníkov
Pri každom nákupe detskej obuvi žiadajte kvalifikované primeranie veľkosti nôh Vášho dieťaťa tak, aby vybraná obuv zodpovedala tvaru, dĺžke a šírke jeho chodidla.
2. Správna dĺžka
Vždy skontrolujte vzdialenosť medzi najvzdialenejším bodom oblúka päty a koncom najdlhšieho prsta. Obuv musí byť vpredu pred prstami o 8 – 12 mm dlhšia než chodidlo. Polovica tohto priestoru slúži ako rezerva pre pohyb prstov pri chôdzi, druhá polovica umožňuje správny rast chodidla.
3. Správna šírka
Správna šírka obuvi znamená, že zodpovedá obvodu nohy v mieste prstových kĺbov. Ak je topánka príliš široká, nedostatočne fixuje chodidlo, noha sa v nej kĺže a poškodzuje prsty zvýšeným tlakom na obuv. Úzka topánka okrem nepríjemného pocitu obmedzuje krvný obeh a zároveň deformuje neprimeraným tlakom prednú časť chodidla. Zároveň je vhodné uprednostniť topánky s oblým tvarom špičky namiesto úzkeho, resp. špicatého.
4. Skúšanie obuvi
Obuv dôkladne preskúšajte jej obutím postojačky, po predchádzajúcom premeraní chodidla. Je vhodné skúšať celý pár topánok, s prejdením sa po predajni.
5. Materiálové zloženie topánok
Je nevyhnutné vyberať obuv vyrobenú z prírodných materiálov, ako napr. prírodné usne a textil. Sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a zároveň sa vďaka svojmu zloženiu vhodne prispôsobia anatomickému tvaru chodidla. Tieto materiály vyhovujú náročným hygienickým požiadavkám aj z hľadiska nežiadúceho kožného dráždenia. Za nevhodné materiály považujeme rôzne plasty, poroméry a koženky. Nakoľko sú tvrdé, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a sú nepriedušné. Pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože, môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení.
6. Hmotnosť a strih obuvi
Vo všeobecnosti platí zásada – čím ľahšie, tým lepšie. V najmenších vekových skupinách detí je vhodné preferovať nízku členkovú obuv, šnurovaciu, alebo uzatvárateľnú textilným pásikom, resp. na zips, z čo najľahších materiálov. Strih by mal zodpovedať tvaru chodidla tak, aby dieťa pri chôdzi neobmedzoval.
7. Stielka obuvi
Detské nohy sa fyziologicky potia viac, ako nohy dospelého človeka, pričom najväčší zdroj vlhkosti prestavuje plôška nohy. Preto by mala byť každá detská obuv (zvlášť uzavretá) vo vnútornej nášľapnej časti vybavená stielkou, resp. vkladacou vložkou zo savého prírodného materiálu. Stielka, resp. vložka plní zároveň podpornú funkciu pre správne tvarovanie priečnej a pozdĺžnej klenby chodidla a bráni tak zdravotným komplikáciám spôsobeným plochou nohou. Vhodná vložka funguje taktiež ako izolačná vrstva proti pocitu studených nôh.
8. Ohybnosť a tlmiace vlastnosti obuvi
Veľmi dôležitá je z hľadiska funkčnosti detskej obuvi, jej ohybnosť. V mieste, kde sa chodidlo pri chôdzi ohýba, t.j. v oblasti prstových kĺbov, musí byť obuv čo najohybnejšia. Tvrdá nepoddajná podošva zvyšuje únavu, narušuje pohodlie pri chôdzi a zdravý vývoj nohy. Podošva by zároveň mala mať dostatočné tlmiace vlastnosti, aby nespôsobovala nepríjemné pocity pri chôdzi po nerovnom povrchu.
9. Opätok
Pod opätkom rozumieme vnútorný dielec v pätovej časti obuvi, ktorý by mal byť dostatočne tuhý, vysoký a dlhý. Správne zvolená topánka musí chodidlo dokonale fixovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy. Pri dlhodobom používaní topánok s nevhodným opätkom môže dôjsť k zafixovaniu patologického vybočenia členkov smerom dovnútra, tzv. valgózne postavenie chodidla. Vybočenie členkov dovnútra je často spojené s plochou nohou a jej bolestivosťou.
10. Podpätok
Podpätky by mali byť u detskej obuvi čo najnižšie, s veľkou plochou pre udržanie stability. Zásadne sa neodporúčajú topánky s vysokými štíhlymi podpätkami. Dôležitá je zásada vyberať obuv podľa účelu jej používania. Pre pobyt v interiéri (škola, škôlka a pod.) je vhodná ľahká vzdušná obuv, u menších detí zabezpečená proti vyzutiu remienkom resp. šnúrkami (prezúvky). Na aktívny odpočinok je určená športová obuv, ktorá svojou konštrukciou zodpovedá požiadavkám príslušného druhu športu. Deti majú často tendenciu zamieňať si športovú obuv s prezúvkami, čo je z hygienického hľadiska nevhodné (športová obuv je nepriedušnejšia a tvrdšia). Vychádzková celoročná alebo zimná obuv je vyrobená tak, aby vyhovovala noseniu po vonku, na bežnú pešiu chôdzu. Vyznačuje sa mohutnejšou a trvanlivejšou konštrukciou s pevnou podošvou. Rekreačná obuv by sa mala používať najmä pri rekreačno – vychádzkových príležitostiach, na dlhšie vzdialenosti i v menej upravenom prírodnom prostredí tak, aby chodidlo malo stále správnu polohu. Je charakterizovaná pevnou konštrukciou zvršku a robustnou podošvou (protišmykový dezén). Životnosť a správna funkčnosť obuvi závisí na jej správnom udržiavaní o ošetrovaní. V daždivom počasí je vhodné obuv častejšie striedať, ak je vlhká, dostatočne vysušiť. Rodičia by nemali zabúdať pravidelne kontrolovať, najmä u menších detí, či topánka vyhovuje veľkostne, a podľa potreby obuv meniť za väčšiu.
Pri dodržaní týchto základných zásad sa budú nohy vášho dieťaťa optimálne vyvíjať a pomôžete mu tak predísť nepríjemným ochoreniam pohybového aparátu v dospelom veku.